ارسال نظر
-
اخبار سیاسی اجتماعی فرهنگی ـ خبرخوانی و اخبار روز

یادداشت و گفتگو

خیز اصطلاح طلبان برای آرای شرق کشور

برخی اخبار و گزارش های موثق از راه اندازی قریب الوقوع دفتر مرکزی حزب همبستگی در خراسان رضوی با هدف تقویت مواضع آنها در استان و البته نیم نگاهی به آرای این منطقه برای مجلس دهم دارد.

در دهه ۷۰ پس از انتخابات مجلس پنجم که به پیروزی نسبی جناح راست در کسب اکثر کرسی های مجلس منجر شد، عده ای از عناصر جناح چپ و منتسبان به حزب کارگزاران سازندگی که توانسته بودند به مجلس راه یابند، توسط جمعی از نمایندگان و برخی از نیروهای اجرائی دولت در خارج از مجلس برای حمایت از دستاوردهای دوم خرداد و برنامه های رئیس جمهور وقت، حزب همبستگی را تشکیل و در تاریخ ۲۷ دی ماه ۱۳۷۶ مجوز فعالیت آن را از وزارت کشور اخذ کردند.

این حزب در تاریخ ۲۰ تیر ۱۳۷۷ پروانه­ فعالیت خود را از وزارت کشور دریافت کرد.

محمدرضا راه ­چمنی، سیدمحمود میرلوحی، غلامرضا انصاری، الیاس حضرتی، قدرت­الله نظری نیا، علی­اصغر احمدی، غلام­ حیدر ابراهیم بای سلامی، سیدمحمد هاشمی، قربانعلی قندهاری و ولی الله توکلی از اعضای هیأت موسس این حزب هستند.

حزب همبستگی ایران اسلامی دارای یک مرامنامه در ۳ بند است و قانون اساسی کشور را مانند همه احزاب اصلاح طلب به عنوان میثاق ملی کشور پذیرفته است.

گرایش سیاسی و عملکرد حزب همبستگی، چپ میانه رو و معتدل و از لحاظ اقتصادی قائل بر اقتصاد نیمه دولتی و نیمه سوسیالیستی است.

این حزب جزء ائتلاف های نیروهای اصلاح طلب یا جبهه ­ دوم خرداد است و از لحاظ قلمرو فعالیت بیش­ترین فعالیت این حزب در تهران و مرکز چند استان  و روزنامه­ همبستگی هم به سردبیری غلام­ حیدر ابراهیم بای سلامی به عنوان ارگان رسمی این حزب، مواضع آنها را منعکس می کند.

در انتخابات مجلس ششم نیز بسیاری از اعضای شورای مرکزی و شورای عالی این حزب دوباره به مجلس راه یافتند. این حزب همواره جزء احزاب و تشکل های جبهه­ دوم خرداد یا نیروهای اصلاح­ طلب بوده و بعضا بیانیه های صادر شده از سوی این جبهه را تأیید و امضاء نموده است. این حزب در انتخابات دوره­ نهم ریاست ­جمهوری از مهدی کروبی و در دوره­ دهم از میرحسین موسوی حمایت کرد.

برخی اخبار و شنیده ها از راه اندازی قریب الوقوع دفتر مرکزی این حزب در سبزوار در راستای تقویت مواضع آنها در خراسان رضوی با محوریت حفظ و استحکام مواضع اصلاح طلبان حکایت دارد.

برخی نمایندگان مجلس در استان از حامیان تشکیل این حزب بوده و حتی مشاهده شده که اعضا ستاد اصلاح طلبان همواره به دفتر آنان آمد و شد دارند.

مسئولیت راه اندازی این دفتر نیز بر عهده بعضی از خبرنگاران و اعضای این حزب در سبزوار گذاشته شده است.

انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال آینده و ایجاد مجلسی اصلاح طلب از مهم ترین دغدغه های بزرگان اصلاح طلب کشور است و این افراد در راستای شناسایی نیروهای خود و تقویت اعضا به ایجاد دفاتر احزاب منتسب به خود اقدام می کنند.

حضور پرنگ سران اصلاح طلب و حمایت هاشمی و خاتمی از آنان نشانگر تلاش این افراد برای تصدی کرسی های قدرت در کشور است.

در روزهای اخیر نیز شاهد تغییرات مهمی از سوی مدیران اصلاح طلب در استان بوده و کلیدی که قرار بود قفل های کشور را باز نماید، تبدیل به داسی بزرگ شده است.

انتهای پیام/۲۲۰۲/

کد خبر: 73776
ارسال نظر